Backorder Nedir?

Öncelikle backorder nedir onu açıklayalım. Backorder süresi dolup düşmek üzere olan domainler’i yakalamak için bir nevi önceden kayıt yaptırmak sıra almak gibi bir şeydir. Backorder anlaşmalı domain satan firmalara backorder hesabı olan müşterilerinin adına teklif sunan bir firmadır.

Peki bu backorder’ın önemi nerden geliyor onu da açıklayalım. Backorder sayesinde gerçek olmayan yani tüzel kişilerin domain alması imkansızdır. Backorder’a üye olup bir domain’e fiyat vermek ya da açık artırmasına girmek için mutlaka gerçek bir kişi gereklidir. Yani otomatik bilgisayar sistemi ile olacak bir şey değildir. Backorder haricinde bir domain’i 10 $ dolar civarlarında almanıza da imkan varken bu bazen backorder açık artırmalarında 50-60 $ ‘a kadar çıkar fakat ilk başta da dediğimiz gibi. Backorder’da domain yakalayanlar mutlaka gerçek insanlar olduğundan domainler otomatik tüzel kişilere gitmez.

Backorder’a girmeden Pending Delete süresi içinde ki bir domain’i alma ihtimaliniz nedir.

 

-          Bu durumda register firmaları durumu hazırda beklediklerinden daima bizden bir adım öndedirler.

-          Domain düştükten sonra saniyeler içersinde bazı backorder kuruluşları domain’i hemen satın alabilir. Domain’in ne zaman düşeceğini tam olarak bilmediğimizden bir manuel olarak o kadar dakik olamayız. Bu yüzden backorder cılar her zaman daha şanslıdır.

-          Domain’in veri tabanını oluşturan whois istemi çok güncel güncellenen bir sistem değildir. Örnek olarak bir domain’in daha silinme süresi var gibi gözükürken o domain aslında silinmiş olabilir. Bunu whois geç yansıtır. Ama backorder kullansaydık domain’in tam olarak silinme sürecini görebilirdik.

-          Hepimizin bir hayatı var. Bilgisayar başında tüm gün domain’in tam olarak düşeceği dakikayı hatta saniyeyi tutturmamız çok zor. Bu yüzden otomatik backorder sistemi bizim için teklif verdiğinden bulunmaz bir nimettir.

 

Peki Backorder firmalarının en iyisi hangisidir;

Birkaç tane backorder firması var. Bunlar küçük farklılıklar gösterse de aslında hepsi aynı çalışma prensibine sahip. Seçim yapmak gerekirse Godady, snapnames ve pool iyi firmalardır.

Şimdi bu firmaları kısaca açılayalım;

GoDady.com

-          Pool ve snapnames’e göre daha geride olan bir site

-          Godady.com da ilk backroder’ı yapan kazanır diye bir düşünce var yani hızlı ve atik olmak zorundasınız.

-          GoDady.com da nerdeyse her backorder Godady’nin Tdnam.com adlı sitesinde açık arttırmaya düşer. Bu da domain’e olan talebi artırabilir.

-          Her backorder’ın sabit bir fiyatı var 15$

-          Yıllık üyelik ücreti 29$ ve her kazandığınız domain’den 8.95$ daha ödeme alır

, Eğer domain açık arttırmasını kazanamazsınız paranızı iade etmiyor. Başka bir domain açık artırmasına girmenize kadar paranızı saklı tutuyor. Yani 1 kere ödeme yaptınız mı ya domain alacaksınız ya da paranız kalacak orda. Bu biraz olumsuz bir yönü.

Sanpnames.com

En çok tercih edilen backorder firmasıdır ve en kaliteli olanıdır.

 

 - Sanpnames domain kapma konusunda en iyi sitedir.

 - Domain ücreti yaklaşık 60$. Şimdi diyeceksiniz ki çok yüksek bir rakam. Ama domain’i kazanma şansınız bir o kadar yüksek..

 - Site sanpnames ile aynı mantığı uyguluyor ve domain alımı için teklif verenleri 3 günlük bir açık arttırma sürecine alıyor

 - Bu süre zarfında en yüksek teklifi veren domain’i alıyor. Eğer domain’e sizden baka teklif veren olmamışsa domain’i 60+ vererek direk satın alıyorsunuz.

 

Pool.com

 

Bütün özellikleri nerdeyse sanpnames ile aynı bu firmanın. Ekstradan bir anlatıma gerek yok

 

Backorder Yapmadan Önce Düşen Domainler ile ilgili bazı bilinmesi gerekenler;

 

-     Domanileri backorder ile almak daha kolaydır ama bazı domainleri almamız imkansız olabilir. Örnek olarak düşecek domain eğer jenerik ve İngilizce alan adlıysa şirketler o domainler’i kendileri alır.

-     Yine aynı yöntemle bu jenerik domainler firmaların anlaşmalı olduğu açık arttırma sitelerinde satışa sunulabilir

-     Eğer domain Türkçe alan adlı jenerik bir domain ise alıcısı çoktur. O domain mutlaka o alıcılar arasında açık arttırmaya düşer.

-     Kaliteli domainler’in kolay kolay düşmeyeceğini düşse bile hatırı sayılır ücretleri satılacağından emin olun. Eğer gözüne kestirdiğiniz bir domain varsa ve onu almaya niyetliyseniz bunun için kendinize önceden bir ödenek ayırmakta fayda var.

Copyright 2012 @ Tüm Hakları Saklıdır

Domain Platformu